יצירת קשר

קולטי אדים

קולטי אדים הם מה שמאפשר לנו להתנסות בתוך המטבח. לכולנו יש רגעים של השראה. לכולנו נוצר חשק, לפעמים, להתנסות עם אוכל ולנסות להכין איזה שהוא מאכל דרך האינטואיציה או ממתכון שפעם קיבלנו מהדודה ותמיד רצינו לנסות- יכול להיות שזה לכבוד אירוע מיוחד או פשוט רגע של השראה ותשוקה לאוכל.

כמו רגעים של השראות, ישנם גם רגעים של נפילות- יכול להיות שהמתכון לא הלך בדיוק כמו שציפינו. זה דבר מתקבל על הדעת שבפעם הראשונה שאנחנו מנסים מתכון הוא עשוי לא לצאת כמו שצריך או אפילו לצאת לגמרי לא כמו שצריך- הוא עשוי להישרף, להעלות ריחות לא נעימים או כל דבר אחר שלא היה אמור לקרות (או כן היה אמור לקרות והוא חלק מתהליך הבישול).

יכול להיות ששכחנו את האוכל על האש, יכול להיות שהשארנו את האוכל למשך יותר מדי זמן על אש גבוהה מדי. האפשרויות רבות ומגוונות וזה לא מה שמשנה. המשנה הוא שהם משחררים אדים ועשן לתוך האוויר שבלי אוורור נכון שלו עשויים להתפזר לכל החדרים בבית, להיספג בתוך הקירות וליצור חוסר נוחות עבור היושבים בו.

לשם כך נוצרו קולטי אדים- קולטי אדים קולטים את האדים והעשן ובעצם כל מה שמשתחרר בצורה גזית לתוך האוויר ומוציאים אותו החוצה. מהבחינה הזאת הם גם עשויים להוציא גז שנובע מדליפת גז שאנחנו לא מודעים אליה ולמנוע, במצבים המוקצנים, חנק.

קולטי אדים במטבחי חוץ תופסים את כל האדים והעשן ומוציאים אותו החוצה. לעומת מאווררים שאולי מוכרים לנו מהסביבה הביתית שבה גדלנו, קולטי אדים תופסים הרבה יותר שטח ומאפשרים תפיסה של רוב אם לא כל העשן שמשתחרר החוצה (לעומת המאווררים שמוציאים רק חלק קטן של עשן ואדים בכל רגע ואז מאפשרים לשאר להתפזר בשאר המטבח או אפילו בשאר הבית).

אולי מוכר לנו שריח חזק של טיגון הגיע אלינו לחדר הכי רחוק מהמטבח- ריחות חזקים מדי עשויים להסיח את דעתנו ואפילו אם המאכל טעים מאוד בסופו של דבר, הריחות נכנסים לתוך האף שלא ומסרבים לצאת החוצה, וזה לא תמיד טוב- ריחות חזקים מדי, טובים ככל שיהיו, גורמים לעיתים לחוסר נוחות. במקרים האלה כדאי להפעיל קולטי אדים כדי למנוע פיזור של הריחות והאדים לכל הבית וכך להשאיר את הריחות לסביבה המטבחית בלבד- חוץ מהריחות שזה עשוי למנוע זה גם מונע מהאדים להיספג לתוך הקירות ורהיטי עץ, ליצור עובש וריקבון ולעלות לנו הרבה כסף בניסיון לשפץ את זה או להחליף את הרהיטים לחלוטין.

קולטי אדים נועדו לתפוס ולשחרר החוצה את כל האדים שעולים מהבישולים שלנו. בין אם הבישולים אמורים להפיץ את הריחות או שמשהו לא הלך כשורה, קולטי אדים דואגים לקלוט את הכל ולשחרר אותו החוצה לפני שיש לו הזדמנות להתפזר בתוך הבית.